Annual “Break the Sound Barrier” Ski Race

Thank you for another successful “Break the Sound Barrier” Ski Race & Winter Fest!
March 4, 2018 at Mt. Abram:

The 16th Annual Break the Sound Barrier Ski Race! 

The 16th Annual “Break the Sound Barrier” Ski Race & Winter Fest was held at Mt. Abram, in Greenwood.  The Ski Race was be bigger and better than ever with snow decorating, a sledding hill for non-skiers, outside games, bonfire and s’mores, awards, and more.  Donations are always accepted, here’s a link to our fundraising page –here.

 

See the full gallery of photos here.

2018 event photos taken by Cunningham Photography.

A BIG Thank You to our generous sponsors! 

Albin, Randall & Bennett 
BerryDunn
Coastal Landscaping
Cochlear Americas
Irwin Tardy & Morris
Martin’s Point Health Care
Mercy Hospital  
Murray Plumb & Murray
Porous Technologies  
Q4 Marketing
Stormwater Compliance
New England Development
Red Sox Foundation 
Signia Hearing Aids, Inc.
Tyler Technologies

 

The 2018 event hit the marks for fundraising and fun-racing with perfect skiing conditions and a great turnout. Best of all, we reconnected with old friends and welcomed new faces!

Individual ski race results.

2018 RACE WINNERS

Fastest Team (Gross): Blue Mooners (3:38)
(Ella Novick, Oren Kuhn, Gregg Novick, Tina Novick)
Fastest Team (Net After Donations): Albin, Randall & Bennett (-15.9) (Bart Haag, Karla Brennan, John Armbuster, Benjamin Lipton)
Fastest Male Skier: Charlie Burnham (24.37)
Fastest Female  Skier: Ella Novick (24.16)
Top Fundraising Team: Captain Bart Haag of Team Albin, Randall & Bennett
Fastest 14 & under: Jocelyn Nivus (28.57) and Shayla Harriman (29.88)
Best Wipeout: John Armbuster (Team Albin, Randall & Bennett)
Best Child Costume: Henry & Jane Sweet (Team Jane)
Best Adult Costume: Oren Kuhn (Waldo) (Blue Mooners)
Best Cheerer: Lucas Ng & Evan Chojnowski

2018 Teams

Albin, Randall & Bennett (Bart Haag, Karla Brannen, John Armbuster, Benjamin Lipton)
Blue Mooners (Gregg, Tina, Ella Novick, Oren Kuhn)
hear ME now (Ben Dawson, Zack Daniels, Nick Cohen,  Adelaide Roskelley)
Skidaddle (Shayla Harriman, Marc and Emily Girard, Aubrey Denico)
Sevee & Maher (Charlie Burnham, Alex Burnham, Jack Burnham, Abby Latulippe)
Team Jane (Laura Sweet, Kellie Sullivan, Lauren Brickmore, Jake Brown)
Team Mt. Abram (Sials Shutty, Ingrid Janicki, Elsa Janicki, Jocelyn Nivus, Corinne Nivus)
Team Myler (Reed Silvers, Cass Myler, GiGi Myler)